Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 24 czerwca 2023 roku zmarła w wieku 95 lat HALINA SZPAKOWSKA wieloletnia nauczycielka matematyki w tczewskich liceach ogólnokształcących: im. Adama Mickiewicza i im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Urodziła się 11 maja 1928 roku w Tczewie w rodzinie o tradycjach nauczycielskich. Ojciec – Alfons Guziński był nauczycielem łaciny, a mama Olga – nauczycielką matematyki. Profesorem matematyki we Lwowie był też dziadek Pani Haliny.

Jak sama mawiała, nie wyobrażała sobie, że mogła wybrać inny zawód. Uważała, że „to dobry zawód dla kobiety – nauczycielka ma czas dla dzieci, mają wspólne wakacje, a od zarabiania pieniędzy są mężowie”.

W 1934 roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej w Tczewie. Po wybuchu II wojny światowej cała rodzina w wyniku ewakuacji przeniosła się do Chełma Lubelskiego. Tam w 1944 roku rozpoczęła naukę w gimnazjum, a po powrocie w 1945 roku do Tczewa uzyskała świadectwo dojrzałości w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym typu humanistycznego.

Ukończyła matematykę na Uniwersytecie Poznańskim. Pracę nauczycielki rozpoczęła w latach 50-tych w Obornikach koło Poznania. Po powrocie do Tczewa pracowała w Technikum Ekonomicznym, a potem w Technikum Przemysłu Skórzanego w Starogardzie Gdańskim. Kolejne lata to tczewskie licea ogólnokształcące. Od 1961 roku Pani Halina pracowała w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza, a od 1967 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W 1972 roku pracowała w zespole opracowującym nowy program nauczania matematyki, za co otrzymała nagrodę Ministra Edukacji.

Odeszła na emeryturę z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w 1983 roku, ale definitywnie przestała pracować w roku 1986.

Halina Szpakowska to człowiek wielu pasji. Była znaną polską szachistką, wielokrotną medalistką mistrzostw Polski. W latach 1952 – 1961 dziewięciokrotnie wzięła udział w finałach Mistrzostw Polski, zdobywając cztery srebrne i jeden brązowy medal. W 1960 roku zajęła drugie miejsce w turnieju kadry w Łodzi, który był eliminacją do turnieju strefowego.

Inną pasją Pani Haliny było rozwiązywanie krzyżówek. Ta pasja towarzyszyła Jej aż do śmierci.

Halina Szpakowska była barwną osobowością zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów tczewskich liceów. Próbowała zachęcić swoich wychowanków do polubienia matematyki, bo jak mawiała „rozwiązywanie problemów matematycznych zmusza do myślenia, to przyjemność”.

Pozostawiła rzesze absolwentów, którzy zachowali i zachowują Ją we wdzięcznej pamięci.

Była lubianym pedagogiem, ciepłym i bezkonfliktowym, co zyskiwało Jej bezgraniczny szacunek.

Pani Halina Szpakowska miała dwie córki: Ewę i Iwonę. Nie mogło być inaczej w tej rodzinie – obie zostały nauczycielkami.

Uroczystości żałobne ŚP. Haliny Szpakowskiej odbędą się 11 lipca 2023 roku o godz. 13.00 w Kościele Parafialnym św. Józefa w Tczewie. Po mszy nastąpi odprowadzenie urny na Cmentarz przy ul. Gdańskiej w Tczewie.