“A można i na grzyby można i na grzyby. Na grzyby w aromatów pełen las…” – zachęcali artyści z Kabaretu Starszych Panów, którzy nie mogli się zdecydować, czy na ryby, czy na grzyby, a może na lwy. My jednak pozostaniemy przy grzybach, wszak jesień u nas pełną gębą.
Pora zatem na grzybobranie, ale dziś grzyby przywędrowały do naszej szkoły. Na wystawie, zorganizowanej przez uczniów klasy 2A pod bacznym okiem pani Jadwigi Andrzejewskiej, były zarówno grzyby jadalne, jak i trujące. Warto nauczyć się rozpoznawać niektóre gatunki.
Grzyby są pożywieniem dla ludzi i zwierząt, ale pamiętajmy, że zbierać możemy tylko te, które znamy! Trzeba być ostrożnym, by nie trafić na trującego!
Warto również pamiętać, że wszystkie grzyby są ważne i mają do spełnienia określoną rolę w przyrodzie, dlatego nie wolno ich niszczyć i deptać!
Ta interesująca i pięknie udekorowana wystawa była dla wielu zainteresowanych okazją poznania wielu ciekawostek o grzybach. To są fascynujące organizmy.
Nieprzypadkowo Adam Mickiewicz poświęcił grzybom urokliwe wersy w “Panu Tadeuszu”. Ciekawe, czy mieszkańcy i goście Soplicowa zbierali tylko grzyby jadalne.
“Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice,
Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice,
Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada,
I dziwna; żaden owad na nich nie usiada.
Panienki za wysmukłym gonią borowikiem,
Którego pieśń nazywa półkownikiem*.
Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy
I mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy,
Czy świeży, czy solony, czy jesiennej pory,
Czy zimą. Ale Wojski zbierał…………..” /Jakie grzyby zbierał Wojski 😉/
* pisownia oryginalna